Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Triedený zber

 PREČO TRIEDIŤ ? 

 • Ekonomický dôvod
  pre jednotlivca, obec aj celú spoločnosť. Separovaním odpadu sa znižuje množstvo komunálneho odpadu, za ktorý platíme. Za vyseparovaný odpad neplatíme, práve naopak, obec dostane príspevok z Recyklačného fondu. Okrem toho, recyklácia vo významnej miere šetrí energie a suroviny pre ďalšie generácie.
 • Ekologický dôvod
  z odpadu na skládkach sa vylučuje množstvo toxických látok do pôdy, vody a ovzdušia. Blížime sa k bodu nasýtenia, kedy už životné prostredie nebude môcť absorbovať ďalšie škodliviny.
 • Estetický dôvod
  nikomu sa nepáčia smetiská a zničené životné prostredie. Neseparovaním zvyšujeme objemy odpadu, ktorý putuje buď na skládky alebo do spaľovní.
 • Legislatívny dôvod
  k povinnosti zhodnocovať biologický odpad, ktorá nadobudla platnosť na začiatku roka 2006, sa od roku 2010 pridá povinná separácia odpadov na tri komodity: papier, plasty, kovy. Mestá a obce sa separovanému zberu teda skôr či neskôr nevyhnú. Viac však získajú - a nielen vo finančnej podobe, ak zavedenie triedeného zberu nebudú odkladať.
   

AKO TRIEDIŤ !
Triedený zber odpadu v Levoči

PAPIER
PATRÍ SEM: noviny, časopisy, knihy, zošity, katalógy, listy, obálky, letáky, výkresy, telefónny zoznam, plagáty, pohľadnice, zakladače, krepový papier, papierový obal, kartón, lepenka, kancelársky papier, atď.
NEPATRÍ SEM: znečistený papier (potravinami, farbou, maltou, ...), kopírovací papier, faxový papier, celofán a voskovaný papier, hygienické potreby (plienky, vreckovky, ...), vata, obaly od sladkostí a slaností, atď.
KAM: vhodiť do modrej zbernej nádoby na papier vložiť do modrého plastového vreca na papier a vyložiť v čase zberu papiera pred dom alebo doniesť na Zberný dvor
modry.gif

 

PLAST
PATRÍ SEM: plastové fľaše od nápojov, rastlinných olejov, obaly od aviváží, šampónov, čistiacich prostriedkov, tégliky od jogurtov, hračky z plastov, obalové fólie, polystyrén, plastové tašky, vedrá, koše, prepravky, záhradný nábytok, atď.
NEPATRÍ SEM: znečistené plasty (potravinami, zeminou, farbami, maltou, ...), obaly od sladkostí a slaností, celofán, podlahové krytiny, guma, molitan, plastové obaly z motorových olejov a iných ropných produktov, atď.
KAM: vhodiť do žltej zbernej nádoby na plast vložiť do žltého plastového vreca na plast a vyložiť v čase zberu plastov pred dom alebo doniesť na Zberný dvor
zlty.gif

 

VIACVRSTVOVÉ KOMBINOVANÉ MATERIÁLY (VKM)
PATRÍ SEM: viacvrstvové (krabicové) obaly od mlieka, smotany a iných mliečnych výrobkov, ovocných štiav a džúsov, vína, atď.
NEPATRÍ SEM: znečistené VKM potravinami, viacvrstvové obaly od kávy, vreckových polievok, pudingov, práškov do pečiva, práškového cukru, kakaa, vegety, korenín, nanukov, žuvačiek, atď.
KAM: zbierame spolu s plastmi! vhodiť do žltej zbernej nádoby na plast
vložiť do žltého plastového vreca na plast a vyložiť v čase zberu plastov pred dom alebo doniesť na Zberný dvor
zlty.gif

 

SKLO
PATRÍ SEM: fľaše od nápojov, sklenené nádoby, poháre, obaly z potravín, zaváranín, tabuľové sklo, sklo z okuliarov, atď.
NEPATRÍ SEM: uzávery z fliaš, silne znečistené sklo (potravinami, maltou, ...), porcelán, keramika, zrkadlá, autosklo, dymové sklo, drôtené sklo, sklobetónky, žiarovky, žiarivky, výbojky, plexisklo, teplomer, TV obrazovky, atď.
KAM: vhodiť do zelenej zbernej nádoby na sklo vložiť do zeleného plastového vreca na sklo a vyložiť v čase zberu skla pred dom alebo doniesť na Zberný dvor

zeleny.gif

 

KOV
PATRÍ SEM: kovové obaly od potravín – plechovky od nápojov, konzervy, tégliky od paštét, hliníkové fólie (viečka z jogurtov a smotany, obaly zo syrov a čokolád, ...) vrchnáky z fliaš, obaly zo sprejov, tuby, sudy, kanistre, tégliky od čajových sviečok, kovový šrot, oceľ, farebné kovy, atď.
NEPATRÍ SEM: obaly s obsahom nebezpečných látok, silne znečistené kovy, plastové obaly od skladkostí a slaností, atď.
 
 

 

ELEKTROODPAD
PATRÍ SEM: elektrické a elektronické prístroje a zariadenia, veľké a malé domáce spotrebiče, biela technika, počítačová a kancelárska technika, televízory, lampy, elektromotory, ručné elektrické náradie, elektronické hračky, atď.
NEPATRÍ SEM: neúplné elektrospotrebiče (bez elektromotorov, kovových častí, atď.)
KAM: vyložiť v čase zberu veľkoobjemového, drobného stavebného a nebezpečného odpadu pred dom alebo doniesť na Zberný dvor

VEĽKOOBJEMOVÝ ODPAD
PATRÍ SEM: opotrebované pneumatiky, starý nábytok, umývadlá, radiátory, kuchynské linky, koberce, atď.
NEPATRÍ SEM: bioodpad zo záhrad – tráva, lístie, konáre a kmene, odpad z čistenia ulíc, papier, sklo, atď.
KAM: vyložiť v čase zberu veľkoobjemového, drobného stavebného a nebezpečného odpadu pred dom alebo doniesť na Zberný dvor

DROBNÝ STAVEBNÝ ODPAD
PATRÍ SEM: drobné zmesi betónu, tehál, obkladačiek, dlaždíc, keramiky, sadrokartónu, atď.
NEPATRÍ SEM: stavebný odpad s obsahom nebezpečných látok (azbest, ortuť, PCB, ...), atď.
KAM: vyložiť v čase zberu veľkoobjemového, drobného stavebného a nebezpečného odpadu pred dom alebo doniesť na Zberný dvor

BIOODPAD
PATRÍ SEM: zbytky ovocia, zeleniny, starý chlieb, bezmäsité zbytky jedla, papierové vrecko znečistené zeleninou, ovocím, maslom, džemom, použitá papierová vreckovka a servítok, škrupinka z orecha a vajca, usadenina z kávy, čajové vrecko, kvety, tráva, lístie, drobnučké konáre, mladá burina, piliny a hobliny, vata, drevný popol, vlasy, chlpy, atď.
NEPATRÍ SEM: šupky z južného ovocia, mäsité zbytky (šunka, saláma, hydina, paštéta), kosť, kameň, obväz, cigaretový ohorok a popol, atď.
KAM: skompostovať vo svojej záhradke

ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
PATRÍ SEM: zložky komunálneho odpadu, ktoré nie je možné vytriediť
NEPATRÍ SEM: nebezpečné odpady, stavebný odpad, elektroodpad, bioodpad, atď.
KAM: vhodiť do zbernej nádoby na zmesový komunálny odpad vyložiť v čase zberu komunálneho odpadu pred dom


 

 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár


upresniť
webygroup


229026

Úvodná stránka